zazriva rosacObec Zázrivá organizuje dňa 22.10.2017 podujatie zamerané na podporu pastierstva, ovčiarstva a salašníctva a na zachovávanie tradícií spojených s dedičstvom valaskej kolonizácie a kultúry.

Tzv. rozsad – v zázrivskom nárečí „rôsac“ – je sťahovanie a návrat salaša z letnej paše (hôľ) do dediny, kde sa ovce rozdeľujú majiteľom. Ovčiarske podujatie v Zázrivej je ukončením pastierskej a salašníckej sezóny v mikroregióne terchovskej doliny a budú ho sprevádzať ukážky zvykov pri práci s ovcami, ľudových remesiel a zručností ako sú kováčstvo, zvonkárstvo, rezbárstvo a iné.

Na podujatí vystúpia a zahrajú: Detský folklórny súbor Zázrivček zo Zázrivej, Folklórna skupina Kýčera a Ľudová hudba zo Zázrivej, Trombitáši Štefánikovci z Nimnice, Karol Kočík zo Zvolena, Ľudová hudba Kubovcov z Lutíš, Goralská kapela Istebna z Poľska a Folklórna skupina Trnkári zo Žaškova.

Podujatie je bezplatne prístupné širokej verejnosti, pripravené budú ochutnávky jedál z baraniny a ovčie výrobky. Počas víkendu sa v sobotu uskutoční aj odborný seminár Ovčiarstvo a salašníctvo v Karpatoch – dedičstvo, tradície a ochrana životného prostredia a v nedeľu kulinárske stretnutie Tradičné a starosvetské jedlá v Zázrivej.

 

web plagat rosadzweb plagat jedlaweb plagat seminar