ohnisko brigada mVyhrali sme súťaž od Keltu Slovenské ohniská. Vďaka tomu sme dostali možnosť vytvoriť si priestor, kde bude môcť hocikto z dediny opekať a tráviť príjemné teplé večeri pri ohni.

ZÁZRIVÁ (sap) - Na začiatku júna začalo hlasovanie o to, ktoré miesto na strednom Slovensku si bude môcť s pomocou Keltu a Ekopolisu vystavať a upraviť svoje ohnisko. Na Facebooku vznikla súťaž, nám sa podarilo urobiť najlepšiu reklamu a získali sme najviac "páči sa mi to" - a teda sme dostali možnosť upraviť si a vybudovať nové ohnisko u nás v Zázrivej. Naplánovali sme si brigádu na 17. júla, zohnali ľudí, techniku, zapojili ľudí z obce a poď ho brigádovať.

Nové ohnisko vzniklo za ihriskom v Zázrivej. Už v minulosti sa tam často pálili jánske vatry alebo iné ohne, čiže to bolo ideálne miesto, kde by sa mohlo spraviť ohnisko už napevno. Začali sme o desiatej ráno. Prišla tatra plná štrku, vykydla to tam bez hanby a že máme hrabať. Hrabali sme to tam asi pol hodinu, potom došiel Jozef Matúš, šofér traktora, s tým, že príde a rozhrnie to radlicou. Keď to rozhrnul, zistili sme, že tá pol hodina bola trošku zabitý čas, ale tak aspoň to vyzeralo, že niečo robíme. Následne sme to ale ešte hrabličkami upravili a prišli so strojom, ktorý všetok štrk udupal a pôda na nové ohnisko bola hotová.

Okrem samotného ohniska sme pripravovali za pomoci majstrov aj drevené lavičky na sedenie. Teda, majstri pripravili lavičky a my mladší sme ich natierali. Pekne, seriózne a profesionálne - kvietkami. A potom rukami, keďže kvietky sa ukázali ako beh na dlhú trať a nám sa zas nechcelo celý deň stráviť kreslením. Bolo jednoduchšie zababrať sa a označkovať lavičku dlaňami.

Prišli aj ľudia z Ekopolisu, aby videli, ako nám tá práca ide krásne od ruky. Dokonca si nás natočili aj na video, tak budeme konečne slávni. Neskôr prišiel aj keltánok, čiže stánok s Keltom. Ponúkli nám hlavne mäsitú stravu, čo vegetariánsko - vegánska časť našej komunity prijala s nechuťou, a preto si pochutnali len na chlebe, prípadne uhorke. My ostatní sme si dali aj klobásku, slaninku alebo špekačku.

Čaká nás ešte trošku práce. Nestihli sme ešte poriadne natrieť lavičky, aby ich nepoškodila nepriazeň počasia. Taktiež treba pripraviť konštrukciu v tvare Rozsutca, kde budeme ukladať drevo, ktoré bude môcť využiť hocikto, kto príde a bude mať chuť posedieť si pri ohni. Ak smieme skromne podotknúť, priestor, kde sa ohnisko nachádza, vyzerá oddnes lepšie, útulnejšie a hlavne atraktívnejšie. Preto je každý, kto bude mať o ohnisko záujem, vítaný a dokonca vás chceme prinútiť, aby ste vyskúšali všetky možnosti, ktoré priestor ponúka a povedali nám, čo ešte môžeme zlepšiť alebo upraviť.