oravsky hrad mJe to výrazná dominanta oravského regiónu. Jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska. Môžeme o ňom povedať, že je jeden z najkrajších hradov na Slovensku.

Nachádza sa na strmom vápencovom brale priamo nad obcou Oravský podzámok. Hrad tvorí komplex budov kopírujúci tvar hradného brala.

Prvá písomná zmienka o Oravskom hrade sa nachádza v listine z roku 1267. Oravský hrad patril do sústavy obranných hradov severnej časti krajiny (chránil hraničné územie) a plnil i strážnu funkciu.
Osudným pre Oravský zámok bol rok 1800, postihla ho obrovská katastrofa keď skoro celý vyhorel. Požiar zničil všetky drevené časti a hrad sa stal ruinou. K významným stavebným a reštauračným prácam prikročil Jozef Pálfi (Pálffy) až na prelome 19. a 20. storočia.

Posledná a najvýznamnejšia komplexná obnova hradu sa uskutočnila v rokoch 1953 - 1968. Po dokončení rekonštrukcie sa stal dôstojným sídlom Oravského múzea. Hradný areál tvorí pozoruhodný komplex dolného, stredného a horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Zaujímavosťou je aj prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby. V súčastnosti sa v priestoroch Oravského hradu nachádzajú expozície Oravského múzea.

V najstarších priestoroch horného hradu je inštalovaná archeologická expozícia. Prírodovedná expozícia umiestnená na dolných poschodiach v strednom hrade a na hornom poschodí stredného hradu sa nachádza etnografická expozícia. Oravský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou.

Vzdialenosť zo Zázrivej: 30 km

Kontakt:

www.oravskemuzeum.sk