vcelarsky ul v zazrivejMed bol jednou zo základných zložiek výživy človeka a bol až do vynájdenia rafinácie jediným sladidlom. Aj v Zázrivej sa ľudia zaoberali včelárstvom od dávnych čias. Včelárstvo, v minulosti známe ako brtníctvo, sa zameriavalo na vyhľadávanie hniezd divých včiel a vyberanie medu z bútľavých stromov.

Časom si včelári prácu zjednodušili a preniesli kmene stromov so včelami bližšie k domu, tiež začali dlabať z hrubých kmeňov stromov kláty, ktoré zvykli vyrezávať do rôznych podôb.

vcelin zazriva 001

 

Neskôr začali vyrábať príbytky pre včely z hrubých dosák a tak postupne prešlo včelárstvo do systematického chovu včiel v novodobých úľoch. Pojem klát sa však v Zázrivej zvykne používať dodnes aj pre moderné úle. Včelári začali úle umiestňovať pod prístrešky alebo vybudovali pre ne včelíny ktoré ochraňovali úle pred nepriazňou počasia.

vcelarsky ul v zazrive 001

Jeden takýto včelín nachádzajúci sa v Zázrivej v osade Končitá vynikal nad ostatnými tým že bol postavený ako zrubová stavba.

Vedľa miesta kde včelín stál rastie agát čo je z dendrologického hľadiska zaujímavé vzhľadom k nadmorskej výške cca 820m. V minulosti sa včelári snažili o rozšírenie agátov v Zázrivej pretože v teplejších oblastiach je dobrým zdrojom medu. Tieto snahy však neviedli k úspechu pretože chladná klíma v Zázrivej teplomilným agátom nevyhovuje. To že sa pri včelíne jeden zachoval a v týchto nehostinných podmienkach dorástol do úctyhodnej veľkosti svedčí o tom že sa na tomto mieste včelárilo už veľmi dávno. Bohužiaľ potomkovia ani najstarší žijúci pamätník (92r.) pochádzajúci z tejto lokality nevedeli presne povedať kto a kedy ten včelín mohol postaviť. O tom, že to mohlo byť na prelome19/20-teho storočia svedčí prevedenie konštrukcie krovu kde krokvy sú osadené bez použitia klincov. Zistilo sa to v septembri 2014 pri jeho rozoberaní a presúvaní na nové miesto do centra obce kde bude slúžiť ešte ďalšie roky ako pamiatka na šikovných včelárov.

vcelarsky ul v zazrive 002Včelárske minimúzeum

Vo včelíne sú zachované pôvodné úle ale našiel sa v ňom aj priestor na zhromažďovanie ďalších vecí súvisiacich z históriou včelárstva. V roku 2016 pribudol vedľa minimúzea prístrešok s exponátmi, ktoré sa do včelína nepomestili. Návštevníci obce si ich môžu kedykoľvek prezrieť.

  • V prípade vážnejšieho záujmu je možné dohodnúť si prehliadku aj s výkladom.
    Kontakt: Miroslav Macek - Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Dendrochronologické určenie veku včelína v obci Zázrivá