Zázrivské naj

zazriva mJe pokojná, prívetivá, vznešená, stála a neustále sa meniaca ročnými obdobiami, zmenou počasia, časťami dňa, smiechom aj plčom ľudských sŕdc. je iná každým nádychom a výdychom, no stále rovnako krásna. Ak ju pojmeš srdcom, srdce od nej neodlúčiš.

zazrivske korbaciky m

Zázrivá je známa nielen krásnou prírodou, ale aj zázrivskými korbáčikmi. Podľa povesti ich náhodou začal vyrábať bača kdesi na salaši po tom, čo jeho vnukovi padol syr do horúcej vody. Len máloktorí, čo prejdú Zázrivou, odolajú tradičným korbáčikom.

zvonice a krize v zazrivej m

Vzhľadom na geografický charakter, obec Zázrivá spadá do skupiny vidieckych roztratených sídel v kopaničiarskej oblasti. Vzdialenosť jednotlivých osád od ústredia obce je prevažne 5 až 10 kilometrov, čo malo za následok početnú výstavbu zvoníc na kopaniciach.

vystup na velky rozsutecRozsutec, Rozsutec, ty vysoka skala...“ spieva sa v jednej ľudovej piesni zo Zázrivej. Alebo v inej slohe „Pod Rozsutcom žijem, čistú vodu pijem...“ Oboje je pravda.

zazrivske lazy

Jedenásť osád, všade cesta ďaleká. každá dolina je tu iná, jedna krajšia ako druhá. keď sa ako pútnik vrátiš domov, hneď pochopíš, že nikde si nedýchal čerstvejší vzduch, nestretol vrúcnejších ľudí, nevidel sýtejšie farby, útulnejšie chalupy a pestrejšie kvety.

stary kostol v zazrivejV rokoch 1791 – 1796 bol v cintoríne nad Ústredím, postavený kostol v neskorobarokovom slohu. Vymurovaný je z pieskovcového kameňa, akého bol v Zázrivej dostatok. Pozostáva z lode, sakristie a malej predsiene, ktorá zároveň tvorí hlavný vchod.

salasnictvo v zazrivejKu koloritu horských oblastí Slovenska vždy patrili čriedy oviec pasúce sa na horských lúkach. Salašníctvo je karpatský systém chovu oviec. Podľa viacerých znakov do Karpát prenikol z Balkánskeho polostrova.

zvonkarstvo v zazrivejJozef Pikla - Pivničiar

Profesionálnym výrobcom zvoncov z mosadzného a železného plechu pre ovce, hovädzí dobytok a kone bol Jozef Pikla-Pivničiar, nar. 1915, ktorý dlhé roky pracoval pre UĽUV a dosiahol titul majster ľudovej umeleckej výroby.

zazriva vo filme a umeniObec Zázrivá a jej naozaj čarokrásne prostredie so zachovanou prírodou a prekrásnymi scenériami sa stala miestom, ktoré očarilo aj filmových režisérov, fotografov, maliarov a literátov, ktorí sa často do tohto regiónu vracajú.

vcelarsky ul v zazrivejMed bol jednou zo základných zložiek výživy človeka a bol až do vynájdenia rafinácie jediným sladidlom. Aj v Zázrivej sa ľudia zaoberali včelárstvom od dávnych čias. Včelárstvo, v minulosti známe ako brtníctvo, sa zameriavalo na vyhľadávanie hniezd divých včiel a vyberanie medu z bútľavých stromov.

puchmajerovej zazierko uvodPuchmajerovej jazierko je drobné rašeliniskové jazero v Oravskej Magure pod vrchom Minčol. Jazierko je pomenované podľa významnej českej botaničky Marie Puchmajerovej, ktorá robila v lokalite výskum v roku 1942.