orloj stara bystrica mAk ste sa rozhodli návštíviť Zázrivú a trávite tu nejaký čas, odporúčame zájsť si na výlet aj na susedné Kysuce. Určite navštívte Slovenský orloj v Starej Bystrici, ktorý je najpresnejší na svete a jediný na Slovensku.

Slovenský orloj - je jediným orlojom na svete, ktorý ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku.

Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonnu, Sedembolestnú Pannu Máriu - patrónku Slovenska. Vo výklenkoch orloja je umiestnených šesť bronzových plastík významných slovenských osobností. Srdcom orloja je astroláb - ciferník s astronomickými údajmi. Vo vežičke orloja sú umiestnené dva zvony. Jeden zvon odbíja čas, druhý vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov.

Stará Bystrica a priľahlé kysucké obce ponúkajú výborné podmienky na cykloturistiku kde trasa pokračuje až na Zázrivú. Stará Bystrica je od Zázrivej vzdialená zhruba 30 km. V okolí sa nachádza Múzeum Kysuckej dediny - Skanzen vo Vychylovke, Vodné dielo v Novej Bystrici, chránený prírodný výtvor Vychylovské prahy, či chránená prírodná rezervácia Veľká Rača.

Vzdialenosť zo Zázrivej: 30 km

Kontakt:

www.orloj.sk

www.starabystrica.sk