zvonkarstvo v zazrivejJozef Pikla - Pivničiar

Profesionálnym výrobcom zvoncov z mosadzného a železného plechu pre ovce, hovädzí dobytok a kone bol Jozef Pikla-Pivničiar, nar. 1915, ktorý dlhé roky pracoval pre UĽUV a dosiahol titul majster ľudovej umeleckej výroby.

zvonkarstvo pikla 001

zvonkarstvo pikla 002

Bol jedným z posledných zázrivských zvonkárov. Po jeho smrti zašlú slávu zázrivského zvonkárstva obnovil samouk Stanislav Otruba.

Stanislav Otruba - zvonkárstvo

Stanislav Otruba je jeden z najznámejších slovenských zvonkárov, od roku 2012 majster ľudovej umeleckej výroby za zachovávanie a rozvíjanie pôvodnej technológie pri zhotovení zvoncov, v odvetví výroba z kovu. Narodil sa v Zázrivej a v tejto oravskej obci žije a tvorí až do súčasnosti. Keď sa mu jedného dňa dostala do rúk monografi a o obci Zázrivá, zaujala ho kapitola o starej tradícii výroby zvoncov na Orave a tá sa stala prvým podnetom k ďalšiemu smerovaniu jeho práce. Prvé teoretické vedomosti o výrobe zvoncov čerpal práve zo spomínanej monografie a zo spomienok starých majstrov. Detaily pracovného postupu však zvládol ako samouk. Pozháňal si formy a sám si zhotovil špecializované náradie potrebné k ich výrobe.

zvonkarstvo 001

V roku 1996 zhotovil svoj prvý výrobok. Vyrába najmä dva druhy tradičných kovaných zvoncov, a to šuláre, ktoré majú podlhovastý tvar a klepáre, ktoré sú baňaté. Pri ich výrobe používa hlbokoťažný, polooceľový plech o hrúbkach od 0,6 po 2 mm. Hoci tradičné zvonce slúžili ako pracovný nástroj pastierov a z týchto dôvodov sa nezdobili, Stanislav Otruba sa snaží prispôsobiť požiadavkám zákazníkov a niektoré jeho výrobky sú charakteristické netradičnou dekoráciou – vybrusovaním a rytím. V roku 2007 sa Stanislav Otruba po prvýkrát predstavil aj s vlastnou zvonkohrou, pri ktorej si veľmi rád zaspieva ľudové piesne z rodnej Oravy.

zvonkarstvo 002Jeho zvonkohry nájdeme aj v zahraničí, a to v Kanade, Amerike či v Japonsku. Vyrobil ich aj pre viaceré folklórne zoskupenia na Slovensku a v Čechách.

Ako majster vo svojom remesle sa zúčastňuje na rôznych podujatiach prezentujúcich tradičné remeslá.

Katarína Kendrová, Považské múzeum v Žiline

V prípade záujmu o vzhliadnutie výroby a kúpi zvoncov sa kontaktujte na:

Mobil: 0908 900 959, 0908 948 754
Tel.: +421 43 58 96 310
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
https://zvonce.wixsite.com/zvonce